5356 Częstotliwość odświeżania <span id="docs-internal-guid-58c81fa1-bca4-6ab6-d38b-6d89ed8e40ba"><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;"><a href="http://www.eizo.pl/faq/czy-wartosc-czestotliwosc-odswiezania-dotyczy-monitorow-lcd/">Częstotliwość odświeżania</a> wyrażana w hercach (Hz) to ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru telewizora. W teorii im większa ilość herców, tym więcej klatek obrazu wyświetla się w ciągu sekundy, co wiąże się z lepszą płynnością ruchu oraz redukcją efektu smużenia podczas bardziej dynamicznych scen. Jednak czy różnica jest aż tak widoczna?</span></p><br><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;"><b>Częstotliwość odświeżania &nbsp;- co i jak?</b></span></p><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Pojęcie częstotliwości odświeżania odnosi się do tego jak często aktualizowane są wyświetlane na ekranie obrazy. Klasyczne telewizory LCD zazwyczaj oferowały parametr na poziomie 60 Hz. To wartość dość niska, więc podczas szybszych scen pojawiał się niekiedy zamazany obraz. Nowoczesne modele obecne na rynku są już o wiele lepsze i osiągają wartość w granicach 120-600 Hz. Ruch wydaje się o wiele płynniejszy. </span></p><br><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;"><b>Czy częstotliwość odświeżania robi różnicę?</b></span></p><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Filmy Blu-ray są zazwyczaj skompresowane słabo i w ich przypadku różnica w częstotliwości odświeżania ma znaczenie. W modelach o jej wartości w okolicach 60 Hz szybszy ruch powoduje widoczne rozmycia. Lepiej sprawdzają się więc chociażby telewizory o częstotliwości 120 Hz. Większe wymagania stawia także obraz 3D. Rozmycia nie są natomiast problemem w przypadku telewizorów plazmowych.</span></p><div><span style="font-size: 14.6667px; font-family: Arial; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;"><br></span></div></span> 2016-10-06

Częstotliwość odświeżania

2016-10-06

Częstotliwość odświeżania wyrażana w hercach (Hz) to ważny parametr, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru telewizora. W teorii im większa ilość herców, tym więcej klatek obrazu wyświetla się w ciągu sekundy, co wiąże się z lepszą płynnością ruchu oraz redukcją efektu smużenia podczas bardziej dynamicznych scen. Jednak czy różnica jest aż tak widoczna?


Częstotliwość odświeżania  - co i jak?

Pojęcie częstotliwości odświeżania odnosi się do tego jak często aktualizowane są wyświetlane na ekranie obrazy. Klasyczne telewizory LCD zazwyczaj oferowały parametr na poziomie 60 Hz. To wartość dość niska, więc podczas szybszych scen pojawiał się niekiedy zamazany obraz. Nowoczesne modele obecne na rynku są już o wiele lepsze i osiągają wartość w granicach 120-600 Hz. Ruch wydaje się o wiele płynniejszy.


Czy częstotliwość odświeżania robi różnicę?

Filmy Blu-ray są zazwyczaj skompresowane słabo i w ich przypadku różnica w częstotliwości odświeżania ma znaczenie. W modelach o jej wartości w okolicach 60 Hz szybszy ruch powoduje widoczne rozmycia. Lepiej sprawdzają się więc chociażby telewizory o częstotliwości 120 Hz. Większe wymagania stawia także obraz 3D. Rozmycia nie są natomiast problemem w przypadku telewizorów plazmowych.