5935 Temperatura barwowa - co i jak? <span id="docs-internal-guid-829263f2-a3dc-a858-a1f2-4ccb22a1cb52"><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Podczas zakupu różnego rodzaju żarówek trzeba m.in. podjąć decyzję odnośnie koloru światła jakie będzie w danym pomieszczeniu odpowiednie. W tym celu warto wiedzieć czym jest temperatura barwowa. </span></p><br><h3 style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Czym jest temperatura barwy?</span></h3><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">W zależności od tego jaki jest kolor światła jego źródło emituje inną ilość ciepła. Mierzona jest ona w skali termometrycznej Kelwina. W przypadku klasycznych żarówek wyróżnia się światło zimne, ciepłe oraz neutralne. Światło ciepłe to takie, którego temperatura spada poniżej poziomu 3500K. Wizualnie jest ono nieco żółtawe. Z kolei światło zimne (powyżej 5300K) przypomina nieco bardziej światło białe. Wszystko to co znajduje się między nimi to światło neutralne. Zimna barwa pokrywa się w znacznej mierze ze światłem dziennym. </span></p><br><h3 style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Barwa światła w praktyce </span></h3><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Od barwy światła zależy m.in. to jak będzie się prezentować dane wnętrze oraz jak człowiek się&nbsp;będzie w nim czuł. Światło ciepłe sprzyja np. wyciszeniu i relaksowi, a więc jest idealne do mieszkań. Z kolei w miejscu pracy lepszym pomysłem jest światło zimne. Wpływa ono dobrze na aktywność, ale podczas długotrwałej pracy bywa męczące. Ponadto nie bez znaczenia jest oczywiście i gust osoby kupującej. Upodobania są bowiem różne.</span></p><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;"><br></span></p><p dir="ltr" style="line-height:1.38;margin-top:0pt;margin-bottom:0pt;"><span style="vertical-align: baseline;">Przeczytaj także ciekawe informacje z tego artykułu na temat <a href="http://www.eizo.pl/baza-wiedzy/temperatura-bieli/">barwowej temparatury w monitorach LCD</a></span></p><div><span style="font-size: 11pt; font-family: Arial; vertical-align: baseline; white-space: pre-wrap;"><br></span></div></span> 2017-03-08

Temperatura barwowa - co i jak?

2017-03-08

Podczas zakupu różnego rodzaju żarówek trzeba m.in. podjąć decyzję odnośnie koloru światła jakie będzie w danym pomieszczeniu odpowiednie. W tym celu warto wiedzieć czym jest temperatura barwowa.


Czym jest temperatura barwy?

W zależności od tego jaki jest kolor światła jego źródło emituje inną ilość ciepła. Mierzona jest ona w skali termometrycznej Kelwina. W przypadku klasycznych żarówek wyróżnia się światło zimne, ciepłe oraz neutralne. Światło ciepłe to takie, którego temperatura spada poniżej poziomu 3500K. Wizualnie jest ono nieco żółtawe. Z kolei światło zimne (powyżej 5300K) przypomina nieco bardziej światło białe. Wszystko to co znajduje się między nimi to światło neutralne. Zimna barwa pokrywa się w znacznej mierze ze światłem dziennym.


Barwa światła w praktyce

Od barwy światła zależy m.in. to jak będzie się prezentować dane wnętrze oraz jak człowiek się będzie w nim czuł. Światło ciepłe sprzyja np. wyciszeniu i relaksowi, a więc jest idealne do mieszkań. Z kolei w miejscu pracy lepszym pomysłem jest światło zimne. Wpływa ono dobrze na aktywność, ale podczas długotrwałej pracy bywa męczące. Ponadto nie bez znaczenia jest oczywiście i gust osoby kupującej. Upodobania są bowiem różne.


Przeczytaj także ciekawe informacje z tego artykułu na temat barwowej temparatury w monitorach LCD